Czym są produkty cyfrowe?
Czym są te tajemnicze produkty cyfrowe? Co kryje się za tą techniczną i mało atrakcyjną nazwą? Czy to jest coś skomplikowanego i dostępnego tylko dla specjalistów? Jeśli chcesz poznać odpowiedzi na te pytania i dowiedzieć się, czy też możesz być twórczynią produktów cyfrowych, a nawet na tym zarabiać, czytaj dalej!
Termin ten może dla niektórych brzmieć zagadkowo, choć wiele osób korzysta z tego rodzaju produktów na co dzień. Produkty cyfrowe to pliki tekstowe, graficzne, filmowe oraz nagrania audio, które są zapisane w formacie cyfrowym, dostępnym dla szerokiego grona odbiorców. Twoje ulubione aplikacje, gry, e-booki to są również produkty cyfrowe! To one ułatwiają nam życie i dostarczają wiedzę albo rozrywkę.
Produkt cyfrowy to rodzaj produktu, który został stworzony, jest dystrybuowany i konsumowany w formie cyfrowej. To skomplikowane zdanie 😉 oznacza, że taki produkt nie ma fizycznej formy i jest zazwyczaj dostępny w postaci plików lub treści przesyłanych za pośrednictwem internetu, dzięki czemu możesz korzystać z niego za pomocą komputera i smartfona. Produktem cyfrowym nazwiemy zarówno zwykłą checklistę z rzeczami do zabrania na wakacje, jak i rozbudowany kurs online, zawierający filmy, workbooki, quizy i testy.
Przykłady produktów cyfrowych
Poza bardziej skomplikowanymi przykładami, takimi jak aplikacje lub gry, produktami cyfrowymi mogą być:
- e-booki,
- workbooki,
- audiobooki,
- kursy online,
- checklisty,
- grafiki (zarówno gotowe, jak i te z możliwością edycji),
- szablony np. w Canvie,
- gazety, czasopisma, magazyny,
- plany treningowe,
- jadłospisy, diety,
- pliki w Excelu (np. kalkulatory),
- wzory umów i regulaminów,
- podcasty,
- konsultacje online,
- plakaty, kolaże cyfrowe,
- zdjęcia.
Czy coś brzmi znajomo? A może już teraz zarabiasz na którejś z wymienionych pozycji i nawet nie wiedziałaś, że można to nazwać produktem cyfrowym?
Jakie produkty cyfrowe możesz stworzyć na początek?
Niezależnie od Twojej branży, możesz być twórczynią cyfrową i na tym zarabiać.
Nie musisz rzucać się od razu na głęboką wodę, a powoli oswajać się z tym tematem i zacząć działać od stworzenia najprostszych produktów: kart pracy, checklist, czy też mini e-booków. Możesz również stworzyć darmowe, ale wartościowe lead magnety, które przyciągną do Ciebie nowych odbiorców, albo super prezenty dla Twoich obecnych klientów. Mały produkt zawsze możesz zmodyfikować i ulepszyć, np. korzystając z uwag od Twoich odbiorców, i stworzyć pełnowartościowy, płatny produkt cyfrowy, który będzie przynosił Ci realny dochód.
Dlaczego warto tworzyć produkty cyfrowe?
Produkty cyfrowe zmieniają sposób, w jaki firmy oferują swoje usługi oraz jak wchodzą w relacje z klientami. Dzięki nim można zrewolucjonizować swoją ofertę i wyróżnić się na tle konkurencji. Mogą być one przepustką do działania w świecie online i przeskalowania swojego biznesu oraz źródłem pasywnych dochodów.
Powodów jest bardzo wiele, jednak poniżej opiszę 6 najważniejszych, które według mnie zasługują na szczególną uwagę i są najbardziej przekonujące:
1. Budujesz swoją pozycję jako ekspertka
Jeżeli masz wiedzę i możliwość stworzenia produktu cyfrowego, którym pomożesz swoim odbiorcom – zrób to, nie masz się nad czym zastanawiać! Daj swoim odbiorcom to, czego potrzebują, a staniesz się w ich oczach specjalistką, której warto zaufać. Na przykład po wydaniu e-booka automatycznie staniesz się autorką. Możesz tym faktem nie tylko połechtać swoje ego, ale przede wszystkim będzie to kolejna cegiełka w budowaniu Twojej eksperckiej pozycji.
2. Jest to świetna reklama
Markę można reklamować na wiele sposób, ale nie każdemu odbiorcy wystarczą chwytliwe hasła i piękne grafiki. Jeśli potencjalny klient otrzyma coś więcej, coś, co chociaż w minimalnym stopniu pomoże mu rozwiązać problem albo ułatwi mu pracę, chętniej skorzysta z Twoich usług. Dodatkowo, jeżeli jest to naprawdę wartościowy produkt, odbiorcy sami będą polecać go innym, niezależnie, czy był darmowym lead magnetem, czy płatnym produktem.
3. Zdobywasz dodatkowe źródło dochodu
Niezależnie od branży, w której pracujesz na co dzień. Możesz wykonywać usługi, tworzyć coś, prowadzić salon beauty i dodatkowo zarabiać na produktach online. Prowadzisz restaurację? Wydaj e-booka z pomysłami na świąteczny obiad! Stali bywalcy pewnie chętnie skorzystają z przepisów ulubionej restauracji, a może też w ten sposób trafią do Ciebie zupełnie nowi klienci
4. Masz możliwość skalowania biznesu oraz zapewniasz sobie źródło dochodu pasywnego
To ostatnio bardzo popularne hasła. Kto by nie chciał stworzyć produktu raz i zarabiać na nim bez konieczności angażowania się w jego aktywną sprzedaż, np. podczas miesięcznych wakacji na jakiejś rajskiej wyspie? W założeniu jest to jak najbardziej możliwe, jednak wymaga to niemałego zaangażowania, nakładu pracy, czasu i pieniędzy, przy tworzeniu takiego produktu i automatyzacji poszczególnych etapów. Warto mieć jednak jakiś cel. 😉
5. Możesz sprzedawać przez internet
Nawet jeśli nie masz sklepu online. Istnieje wiele możliwości, żeby Twoje produkty cyfrowe były dostępne dla klientów na całym świecie! Warto spróbować wystawiać je na platformach sprzedażowych, zaś e-booki możesz wydawać za pośrednictwem Empika czy Amazona KDP. Możesz również działać w social mediach i tam promować swoje produkty oraz je sprzedawać.
6. Ponosisz niższe koszty produkcji, niż przy produktach fizycznych
Szczególnie, jeśli zrobisz coś samodzielnie, a obecnie, przy dostępie do wielu narzędzi, nie jest to bardzo skomplikowane. Duża liczba osób przy promocji własnej marki online samodzielnie tworzy swoje produkty, takie jak karty pracy, checklisty czy mini e-booki. Nawet jeśli zlecamy je specjalistom, trzeba wziąć pod uwagę, że produkty cyfrowe są tańsze w produkcji niż produkty fizyczne, ponieważ odpada proces rzeczywistej produkcji – np. w przypadku książek nie trzeba ich drukować, a jest to duży koszt. Produktów cyfrowych nie trzeba też magazynować i wysyłać, więc odpadają dodatkowe koszty.
Wady produktów cyfrowych
Oczywiście, istnieją także pewne wady związane z tworzeniem, sprzedażą i użytkowaniem produktów cyfrowych. Kwestia podstawowa to uzależnienie korzystania z nich od dostępu do sprzętów elektronicznych – smartfonów, komputerów, tabletów – i sieci. Awaria internetu, problem z serwerem czy błąd w oprogramowaniu może znacząco zakłócić korzystanie z produktu. Istnieje też ryzyko piractwa – produkty mogą być łatwo skopiowane i rozpowszechniane bez zgody autora. Warto zwrócić również uwagę na dużą konkurencję na rynku; czasem stworzenie wyjątkowego i atrakcyjnego dla klienta produktu może być wyzwaniem.
To wszystko są realne minusy, jest ich nawet trochę więcej… Jednak w porównaniu do korzyści, wady te są niewielkie i nie powinny mocno wpływać na podjęcie decyzji o wejściu do świata produktów cyfrowych – zdecydowanie warto to zrobić. Produkty elektroniczne to nowy kierunek prowadzenia biznesów, a tym bardziej rozwijania marek online, więc… nie ma co zwlekać! Teraz jest czas na Ciebie! Zidentyfikuj luki na rynku, zrozum potrzeby swoich klientów i stwórz produkty cyfrowe, które spełnią ich oczekiwania, albo… zrobi to Twoja konkurencja!
Jeśli masz jakieś pytania albo wątpliwości, czekam na Twój komentarz, jeśli zaś potrzebujesz pomocy przy tworzeniu swoich produktów cyfrowych, zapraszam do współpracy! Polecam również zajrzeć do Strefy Wiedzy, w której możesz znaleźć odpowiedzi na wiele być może nurtujących Cię pytań.
Dodaj komentarz